Çocuklar İçi̇n Ci̇mnasti̇ği̇n Önemi̇ Ve Faydaları
Buradasınız: Anasayfa / Blog
2 Şubat 2022, Çarşamba
Çocuklar için Cimnastiğin Önemi ve Faydaları
ilkokul çağına gelene kadar öğretilmesi gereken en uygun spor olarak bilinmektedir. Özellikle jimnastiğin çocuklarda boy gelişimini olumlu yönde etkilediği bilinir. Aynı zamanda jimnastik çocuklarda kuvvet, esneklik, koordinasyon ve algılama gibi özelliklerin gelişmesinde son derece etkin bir rol oynar.
Çocuklar için Cimnastiğin Önemi ve Faydaları

Çocuklar için jimnastik, ilkokul çağına gelene kadar öğretilmesi gereken en uygun spor olarak bilinmektedir. Özellikle jimnastiğin çocuklarda boy gelişimini olumlu yönde etkilediği bilinir. Aynı zamanda jimnastik çocuklarda kuvvet, esneklik, koordinasyon ve algılama gibi özelliklerin gelişmesinde son derece etkin bir rol oynar.

 

Çocuklarda Jimnastiğin Yararları Nelerdir?

Çocuklarda jimnastiğin yararları şu şekilde sıralanabilir;

 
 • Jimnastik sporu, çocukların sosyalleşmesine katkı sağlayarak, dışa dönük bireyler olmasına yardımcı olur.
 • Özellikle hiperaktif çocuklara oldukça fayda sağlayıp, daha sakin davranışlar sergilemesine yardımcı olur.
 • Çocuklarda duruş bozukluklarının düzeltilmesinde son derece etkilidir.
 • Denge problemi yaşayan çocuklar için oldukça yararlıdır.
 • İletişim sorunu olan çocukların, bu sorunu aşmasında faydalı olacaktır.
 • Çocuklarda yaşıtlarına göre daha aktif ve atılgan olmasına imkân sağlamaktadır.
 • Çocukların daha başarılı bireyler olmasına katkı sağlar.
 • Çocukları estetik bir görünüme kavuşturur ve bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumlu yönde etkiler.
 • Çocuklarda boy ve kilo dengesini sağlar.
 • Algılama ve karar verme becerileri gelişir.
 • Çocukların kendisi ile barışık ve özgüvenli olmasına yardımcı olur.
 • Bu sporla ilgilenen çocukların, sorumluluk bilinci gelişir.
 • Çocukların gelecek yaşamlarında daha sağlıklı bir vücuda sahip olmasına imkân tanır.
 • Çocuklarda vücut direncinin gelişmesinde oldukça etkilidir.

Çocuklara Neden Jimnastik Eğitimi Verilmelidir?

 

Çocuklara jimnastik eğitimi, özellikle hareketli olan çocuklar için önerilmektedir. Çünkü bu spor onların, kendilerini ifade etmesi için bir fırsat olacaktır. Çocuklar genel itibariyle jimnastiğin bazı temel hareketlerini yaparlar. Bu hareketler açıklanacak olursa; sıçrama, yuvarlanma, dönme, sekme gibi hareketler şeklinde sıralanabilir. Çocuklarda yapılan bu hareketlerin jimnastikle desteklenmesi, hem fiziksel hem de bilişsel ve sosyal gelişimlerine yararı olacaktır. Jimnastik sporunun çocuklara verilmesinin en önemli nedeni ise motor gelişimlerine sağladığı katkıdır. Ayrıca çocukların duygusal olarak rahatlaması için ve benlik gelişimini gerçekleştirebilmesi için jimnastik eğitimi vermek oldukça önemlidir. Çocukların jimnastiğe başlaması gereken yaşlarda oldukça hareketli olması, bu spor sayesinde sahip oldukları enerjileri daha bilinçli ve planlı bir şekilde kullanmalarına olanak sağlayacaktır.

Çocuklarda Jimnastik Sporuna Ne Zaman Başlanmalıdır?

Çocuklarda jimnastik sporuna başlanabilmesi için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Yetiştirilme tarzı, komutlara verilen tepki ve yaşam tarzı gibi konular dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Genelde çocuklarda jimnastik sporuna en uygun başlama yaşı, beş yaş olarak bilinir. Bu spor, cinsiyet fark etmeksizin bütün çocukların kolaylıkla yapabileceği bir olimpik spordur. Jimnastik sayesinde çocukların fiziksel gelişimleri olumlu bir şekilde ilerler ve bu spor onlara daha pek çok fayda sağlar. Özellikle vücut yapıları esnek olan çocukların, bu spor ile küçük yaşta ilgilenmesi, tercih edeceği diğer branşlarda da başarılı olmasına katkı sağlayacaktır. Jimnastik sporuna okul öncesi dönemde başlanmalıdır. Çünkü bu dönemde gelişen sinir ve kas koordinasyonu, sürat kontrolü ve kemik gelişimi gibi konular açısından oldukça önemlidir.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın